Dagny JuelByła pisarką, poetką, pianistką, ale przede wszystkim słynną kochanką i muzą artystów.

Dagny Juel urodziła się w Norwegii. Żyła tylko 34 lata. W legendzie przetrwała jako kobieta wyzwolona, famme fatale. Badacze literatury dziewiętnastowiecznej pokusili się nawet o stwierdzenie, że to dzięki niej powstała literatura Młodej Polski.

Dagny była zjawiskowo piękna: miała alabastrową skórę, włosy jak płomienie i ogromne oczy, które wyzywająco patrzyły na mężczyzn. Kochał się w niej: Munch, Ibsen, Wyspiański, Boy – Żeleński, Weiss i wielu bywalców berlińskiej winiarni „Pod Czarnym Prosiakiem”. To tam właśnie poznała Dagny polskiego poetę – Stanisława Przybyszewskiego. Dołączyła do berlińskiej bohemy. Szybko zyskała sławę – jej ponadprzeciętna inteligencja i picie wódki ze szklanki robiły wrażenie. Nie wiadomo co bardziej.

Stanisław Przybyszewski szybko został mężem Dagny. Uroczysty ślub biednego artysty z Polski i córki zamożnego skandynawskiego lekarza odbył się w Berlinie 18 sierpnia 1893 roku. Małżeństwo z Przybyszewskim było bardzo burzliwe: skandale, aresztowanie, zdrady, pijaństwo, długi. „Juelówna kochała swojego Stacha całą sobą, dlatego nie potrafiła znieść bólu zdrady. Wydawałoby się, że tak mocna kobieta i tak silna osobowość jak Ducha nie będzie cierpieć z powodu mężczyzny. Choć pod koniec życia okłamywała siebie, że nic do niego nie czuje, to rzeczywistość była inna. Ona, mimo iż tak wyjątkowa, padła ofiarą zaklinacza kobiet, jakim był Przybyszewski, dlatego podobnie jak jej poprzedniczki musiała w tragiczny sposób zakończyć swój żywot. Lecz wszystkie przykre doświadczenia i doznania, jak i te dobre, były związane ze Stachem – podyktowane dobrowolnie silnym uczuciem, które oprócz cierpień przynosiło jej radość, satysfakcję, bezpieczeństwo.” (A. Szymańska)

W 1901 roku Dagny – na zaproszenie ówczesnego kochanka, krakowskiego studenta  Władysława Emeryka – wyjechała do egzotycznego Tyflisu. Po kilku tygodniach pobytu w Gruzji Emeryk zastrzelił Dagny, po czym popełnił samobójstwo.

Miała wówczas tylko 34 lata. Jej ciało spoczywa na Kukach w Tbilisi.

Dagny malował Munch, opisywali Strindberg i Przybyszewski, kochali Boy-Żeleński, Weiss i Wyspiański…


Kinga Plisko


Fot. Dagny Juel na obrazie Edvarda Muncha

#artykuł

Najnowsze wpisy:
RSS Feed
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now