Freja, czyli o nordyckiej bogini. I o fabryce czekolady w Oslo


Fot. www.freia.no

Należała do dynastii Wanów, dynastii urodzajów. Była bóstwem miłości, płodności, wojny i magii. Według nordyckich mitów uważana była za najpiękniejszą z bogiń. Jej atrybutem był złoty naszyjnik. W mitologii greckiej Freja jest utożsamiana z Ateną (jako bogini wojny) i Afrodytą (jako bogini miłości). Jest nordycką boginią, której poświęcono najwięcej mitów. Jej kult utrzymywał się do XIII wieku. Od jej imienia w wielu językach germańskich pochodzi nazwa piątego dnia tygodnia.

Freia to również nazwa fabryki czekolady w Oslo, która powstała w 1889 roku, i wyroby której znane są na całym świecie. Freia była również laureatka wielu prestiżowych konkursów. Jej czekolady nie mają sobie równych.

Na stronie: www.industrialna.com czytamy: „Fabryka czekolady Freia, zawdzięczająca swoją nazwę imieniu nordyckiej bogini wegetacji, miłości, płodności i magii (Freja, Freyja, Freya, Frøya) oraz imieniu żony jednego z współzałożycieli – Freda Christiansena – rozpoczęła swoją działalność w 1889 roku. Drugim właścicielem zakładu był Olaf Larsen. Fabryka osiągnęła jednak prawdziwy sukces dopiero w 1892 roku, kiedy to jej kierownictwo przejął Johan Throne Holst. Nowy właściciel rozwinął Freię w dominującą fabrykę czekolady na terenie Norwegii. Swój pierwotny brak wiedzy o czekoladzie rekompensował umiejętnością przyciągania wykwalifikowanych specjalistów. Zarówno sprzęt, wiedzę jak i profesjonalistów pozyskano z zagranicy.”

Fabrykę czekolady w Oslo można zwiedzać. Znajduje się przy Johan Throne Holsts Plass 1, bilety mieszczą się w przedziale 170 – 200 kr. Wycieczkę możecie Państwo zaplanować na www.freia.no Freialand zaprasza do zapoznania się z historią fabryki czekolady, historią kakao, zrobienia zakupów w sklepie firmowym, stworzenia własnej czekolady, a także na wystawę obrazów Edvarda Muncha.

Kinga Plisko

#artykuł

Najnowsze wpisy:
RSS Feed
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now