Szukaj
  • Kinga Plisko

W chmurach. Wywiad z Jakubem Wyrwasem – twórcą Mojej prognozy pogody


Gościem dzisiejszego wywiadu z cyklu Spójrz mi w oczy… jest Kuba – dwunastolatek, który przygotowuje dla Państwa, na naszym portalu, prognozę pogody dla Polski. Pasjonat, który dzięki Państwa sympatii spełnia swoje wielkie marzenie.

1. Słońce. Lato na basenie czy pustynna wędrówka? A może wyprawa w góry? Jak lubisz spędzać, Kuba, wakacje?

Wakacje spędzam częściowo w ciepłych krajach, a częściowo w Polsce. Wszędzie jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

2. Deszcz. Płaczesz czasem ze śmiechu? Wiem, że masz poczucie humoru – przeszpiegowałam Twój Facebook. ;)

Czasem śmieję się jak szalony, zwłaszcza na kabarecie albo na dobrej komedii. Lubię czytać kawały ze stron internetowych, to mi poprawia humor. Na Facebooku jest dużo śmiesznych obrazków.

3. Śnieg. Oglądałeś Krainę lodu? Lubisz Olafa, czy masz inną ulubioną postać z bajki?

Lubię Krainę lodu i inne filmy, a niektóre bajki oglądałem po kilka razy i wciąż mi się podobały. Ale nie mam szczególnie ulubionej postaci z bajki. Wszyscy bohaterowie wydają mi się do siebie podobni, bo ciągle o coś walczą i zwykle wygrywają. Dzięki temu bajki dobrze się kończą.

4. Błyskawice. Trenujesz Aikido? Dlaczego akurat ten rodzaj sportu?

Na aikido zapisał mnie tata 4 lata temu, trenuję 2 razy w tygodniu. To sport, dzięki któremu można się rozluźnić i nauczyć się płynnego poruszania się, ale też oczywiście poznać wiele technik obronnych. Mam już 4. kyu i niebieski pas. Za tydzień jadę na zawody.

5. Burza. Co Cię denerwuje?

Komentując „wyczyny” piratów drogowych, powiedziałeś: „Ludzie są porąbani jak drewno”.

Stresują mnie sprawdziany w szkole, jak każdego. Na co dzień denerwuje mnie hałas i sprzeczki z młodszymi braćmi, ale między rodzeństwem to normalne. Nie lubię też długich zakupów, shoppingu, bo to nudne i szkoda czasu.

6. Noc. Masz 12 lat. Naście – czyli jesteś już nastolatkiem. Grasz w nocy na komputerze?

Po zrobieniu prognozy – często. Ale mama pilnuje, żebym tego nie robił.

7. Tęcza. W mitologii nordyckiej, tęcza to most Bifrost, którego strzeże jasny bóg Heimdall. Lubisz mity?

Jakie są Twoje wybory lekturowe? Pokaż nam, Kuba, swoją biblioteczkę.

Na półkach mam książki naukowe, popularnonaukowe, lektury szkolne, słowniki i wiele książek na temat meteorologii i o czołgach, to moja wielka pasja! Dla rozrywki czytam np. „Dziennik cwaniaczka”, „Zapiski luzaka” – są śmieszne i opowiadają o chłopakach w moim wieku. Poza tym rodzice podrzucają mi różne książki, które sami czytali w dzieciństwie, np. powieści Verne’a, Nienackiego.

8. Księżyc. Patric Süskind napisał: Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami. Jakie są Twoje marzenia?

Moim największym marzeniem jest zostać meteorologiem. Chciałbym mieć własną stację meteo, można już kupić różne urządzenia, podłączyć je do komputera, a potem sczytywać i zestawiać dane. No i chciałbym, żeby nie było klasówek!

9. Wiatr. Zamknij teraz oczy i wyobraź sobie wiatr, który gwiżdże łobuzersko i zamiata śmieci na ulicach. Okazuje się, że to nie jest zwykły wiatr, tylko zaczarowany, który przynosi Ci bilet do pięciu magicznych miejsc. Gdzie jedziesz?

Pięć biletów? No to proszę do Warszawy, Londynu, Oslo, Barcelony i oczywiście na powrót do domu.

10. Dzień. Dokończ, Kuba, zdanie: Poranek. Wstało słońce. Kot śpi na Twoim łóżku. Otwierasz oczy, przeciągasz się i zerkasz na budzik – jest 9.00!!! Zaczęły się już lekcje. Zrywasz się z łóżka i …

Sprawdzam jeszcze raz godzinę i idę spać. [śmiech]

11. Gwiazdy. Co wziąłbyś na bezludną wyspę? Kompas? Umiesz określać kierunki świata na podstawie gwiazd?

Dodam, że nie masz dużej walizki…możesz wziąć ze sobą tylko 5 rzeczy.

Biorę mapę, kompas, jedzenie, picie i latarkę do małego plecaka.

12. Zorza polarna. Opowiedz, Kuba, o swoich najlepszych kumplach. Pojawiają się na chwilę, czy to przyjaźń „aż po grób”?

Moim najlepszym przyjacielem jest Marcin. Jest dobrym słuchaczem i rozmawiamy na ciekawe tematy. Czasami się kłócimy, ale później się z tego śmiejemy.

13. Moja prognoza pogody – jak to robisz? Skąd pomysł?

Pogoda interesowała mnie od 3. roku życia. Rodzice oglądali codziennie prognozę w telewizji i bardzo mi się to podobało, ale wtedy jeszcze nie rozumiałem, o co w tym chodzi. Z czasem zacząłem się interesować przyrodą i zjawiskami atmosferycznymi – skąd się biorą, jak powstają. Robiłem rysunki i mapy kredkami i plasteliną na kartonie. Tata pokazywał mi strony internetowe z numeryczną prognozą pogody. Spisywałem i próbowałem analizować dane o wietrze, frontach atmosferycznych i temperaturze. Rok temu mama pomogła mi założyć stronę na Facebooku. Przy tej okazji nauczyłem się obsługi programów graficznych i poznałem nowe serwisy meteorologiczne. I Panią.

14. Wieczór. Kuba…spójrz mi w oczy…jak mówi do Ciebie Twoja Mama na dobranoc? Pa, Misiaczku? Śpij słodko, Kubuniu? ;)

Moja mama jest polonistką i ma bogate słownictwo. Codziennie mówi do mnie inaczej, ale zawsze jest to związane z moim imieniem: Kubusiu, Kubuniu, Kubutku, Kubeczku, Kubciu, Buniu. Ale kiedy jest zła, mówi: Jakub!

Bardzo dziękuję Ci, Kuba, za wywiad.

Z Jakubem Wyrwasem, twórcą Mojej prognozy pogody, rozmawiała Kinga Plisko.

#wywiad

0 wyświetlenia

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now