Szukaj
  • Kinga Plisko

Wiosna, tulipany i szaleństwo tłumu


W Oslo przy Aker Brygge można kupić mieszkanie. Milion koron za metr kwadratowy. Mówią, że mieszkać tu to symbol luksusu i pozycji społecznej. Banki zacierają ręce, udzielają również kredyty na mieszkania, których jeszcze nie ma. Złoty interes albo handel wiatrem (od hol. – windhandel ) – jak przy Złotej w Warszawie. Analitycy piszą, że bańka mieszkaniowa w Norwegii pęknie. Każda pęka. Pod koniec zeszłego roku pisali, że największa może być właśnie ta norweska. Na każde szaleństwo przychodzi krach.

Czterysta lat temu w Holandii handlowano również tulipanami, które dopiero zamierzano posadzić. Za jedną cebulkę można było kupić w latach trzydziestych XVII wieku piękny dom w Amsterdamie. Albo stado dwustu tłustych świń. Kwiaty stały się symbolem luksusu i pozycji społecznej….Szczególną popularność zyskały za sprawą bogacącej się klasy średniej, która zaczęła ze sobą rywalizować co do posiadania najrzadszych odmian tulipanów. Bańka tulipanowa – Tulipomania pękła, pozostawiając po sobie opłakane dla większości uczestników skutki. Tylko banki zacierały ręce.

Nie warto iść za tłumem. Luksus to nie mieszkanie przy Aker Brygge wzięte na kredyt. Luksus to mieć kogoś, kto będzie zawsze na nas czekał. Luksus to mieć wybór. Nie warto poddać się szaleństwu tłumu. „Z prądem płyną tylko śmieci.” To Herbert.

Kinga Plisko

Fot. LuxLux; słynny tulipan Semper Augustus, który osiągnął najwyższą cenę w czasie tulipanowe gorączki w Holandii w XVII w. – 6000 guldenów za cebulkę (dla porównania – średni roczny dochód wynosił wówczas 150 guldenów).

#artykuł

4 wyświetlenia

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now