Szukaj
 • Kinga Plisko

„Kapela Wójtowicz” – Jola i Wojtek – ach, jak oni się kochają….Kiedy zaglądamy na stronę internetową zespołu (www.kapelawojtowicz.com) na kolorowym tle, wśród unoszących się płatków dmuchawców jest zdjęcie Joli i Wojtka oraz cytat Johanna Wolfganga Goethego: "Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp, tam dobre serca mają. Bo ludzie źli, ach, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają."

Myślę, że wybrali ten cytat nieprzypadkowo. Jola i Wojtek mają dobre serca i piękne dusze….

 1. Jesteście zdobywcami złotych i srebrnych medali na mistrzostwach gry na akordeonie w Norwegii w 2017 roku. Gratuluję! Jakie były początki Waszych występów na obczyźnie?

W 2011 roku Wojtuś przyjechał do pracy. Ja dojechałam. To miała być podróż poślubna po 25 latach małżeństwa. Przyjechałam i zostałam (śmiech). A nasz pierwszy występ w Norwegii? - Na kursie norweskiego, który był organizowany przy polskim kościele. Potem w Domu Polskim Fornebu. Pierwsza piosenka? – „Marsz wesoły”!

 1. A w Polsce? Początki kapeli w Polsce?

Nasze granie i śpiewanie to wielopokoleniowa tradycja rodzinna: dziadek gra na skrzypcach, tata na akordeonie tak jak Wojtuś, nasz syn również gra na akordeonie, córki śpiewają, wnuczka uczy się grać na instrumentach klawiszowych….Jak się pobraliśmy – połączyliśmy siły!

 1. Ćwiczycie w domu? Ktoś narzuca tempo, dyscyplinę, a ktoś jest bardziej leniwy, czy oboje jesteście pracusiami?

Kapelmistrzem jest Wojtek – to on koordynuje pracą i próbami; repertuar do nowych występów wybieramy wspólnie.

 1. Dzień z życia Wójtowiczów.

Najpierw modlitwa, potem kawa, śniadanie, obowiązki życiowe – rehabilitacja, praca, kurs – codzienność…Kto robi śniadanie? – Ten kto pierwszy wstanie, ten robi śniadanie! (Patrz zrymowałam, śmiech Joli). Bo kapela życie rozwesela! (Dodaje ze śmiechem Wojtek!)

 1. Początek znajomości? Jola zobaczyła Wojtka i…?

Pewnego czerwcowego dnia poszłam odwiedzić siostrę, która mieszkała w hotelu pracowniczym. W recepcji siedziała moja koleżanka – Marysia. Zaczęłam z nią rozmawiać i wtedy zadzwonił telefon. Okazało się, że do Wojtka. Kiedy skończył rozmowę, Marysia powiedziała do niego: „Zapoznam Cię z fajną dziewczyną i idźcie na spacer!” I tak do dziś razem spacerujemy….(śmiech)

 1. Co jest najważniejsze na świecie?

Prawdziwa miłość. (Wojtek) Szacunek do drugiego człowieka i do siebie nawzajem. (Jola)

 1. Tęsknicie? Przyjechaliście tu na zawsze czy tylko zrealizować marzenia, plany?

Tęsknimy każdego dnia i każdej nocy – za ojczyzną (Wojtek) ….jest ciężko…tęsknimy za dziećmi, rodzicami, teściami, chcielibyśmy pojechać, pomóc….(Jola) Żyjemy powrotem z emigracji; osiągnęliśmy, to co zamierzaliśmy, osiągnęliśmy cel.

 1. Plany na przyszłość.

Jesienią 2017 roku mamy w planach nagrać w Polsce płytę „Na ludową nutę” i….będziemy marzyć i realizować marzenia dalej….

 1. Macie jakieś ulubione miejsce na świecie: Polsce, w Norwegii, we Włoszech? Słyszałam, Jolu, że mieszkałaś tam przez jakiś czas.

Domy rodzinne – rodziców i teściów….To nasze magiczne miejsce na świecie….

 1. Jola o Wojtku. Dokończ zdanie: Wojtek jest….kochającym mężem, ojcem i dziadkiem, duszą towarzystwa i dobrym organizatorem.

 2. Wojtek o Joli. Dokończ zdanie: Jola jest dla mnie….kochana, przeurocza, wsparciem i zawsze poprawia mi krawat. (śmiech)

 3. Dobra energia. Tryskacie radością życia, uśmiechem, pozytywną energią. Skąd ją czerpiecie?

Z wysokiego nieba….

 1. Dlaczego Norwegia?

Tu pracował mój kolega, a ja potrzebowałem pieniądze dla dzieci na studia. Mamy troje dzieci, które musieliśmy wykształcić. Dlatego przyjechałem do Norwegii.

 1. Spójrzcie mi w oczy i dokończcie zdanie: Kochamy się….od pierwszego wejrzenia, bezgranicznie. (Jola) Dla mnie Jola ma wciąż 16 lat i zawsze tyle będzie miała….(Wojtek)

Bardzo Wam dziękuję za rozmowę. I za gościnę. I za to, czego nie ma w wywiadzie – za wiarę, drogowskazy, za mądrość życiową, którą podzieliliście się ze mną. W spotkaniu drugiego człowieka to jest najcenniejsze, a Wy potraficie podzielić się tym…. Bardzo dziękuję.

Z Jolantą i Wojciechem Wójtowiczami dla norway24.pl rozmawiała Kinga Plisko.

#artykuł

0 wyświetlenia

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

 • Grey Facebook Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now