Szukaj
  • Kinga Plisko

Na tropach norweskiego trolla


Trolle wywodzą się w mitologii nordyckiej. Wierzono, że trolle różniły się między sobą wyglądem i charakterem. Najczęściej spotykane miały być stworzeniami bardzo starymi, złośliwymi i niebezpiecznymi. W opowieściach przedstawiano trolle jako włochate olbrzymy, silne, złośliwe i bardzo brzydkie. Miały wielkie nosy i oczy jak „cynowe talerze”. Były wrogo nastawione do ludzi i do bogów. Ożywiały się, czując zapach krwi chrześcijanina.

W norweskich lasach można było spotkać zarówno trolla olbrzyma, jak i karła (norw. dverg) czy skrzata (norw. nisse)

Niektóre trolle ze starości porastały lasem. Żyły w trudno dostępnych dla człowieka górach, jaskiniach i kniejach. Były bardzo złośliwe i wyrządzały ludziom szkody. Gromadziły w swoich kryjówkach zrabowane złoto i kosztowności. Ponieważ nie znosiły światła słonecznego, pojawiały się wyłącznie nocą. Jeżeli nie zdążyły ukryć się przed świtem, zmieniały się w kamień. Chciały przejąć władzę nad śmiertelnikami, ale były tak głupie, że ludziom bardzo łatwo udawało się je przechytrzyć.

Gdzie dziś można spotkać w Norwegii trolla?

Jednym z takich miejsc jest park Jostedalsbreen w środkowej Norwegii. Ponad połowę terenu zajmuje tam gigantyczny lodowiec. To właśnie po nim chodzą nocą trolle.

Drugim miejscem – to tam spotkamy znaki „Uwaga Trolle” – jest Trollstigen (tzw. Drabina Trolli). Trasa składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180 stopni i wymaga od kierowców nie lada umiejętności.

Jeżeli w tych miejscach poczujecie Państwo przeszywający ciało dreszcz, to znaczy… że nieopodal podpatruje Państwa – zza porośniętych mchem drzew – troll.

Kinga Plisko (Pisząc artykuł, korzystałam z książki: „Norwegia”, [pod red.] Simona Rydera.

Fot. www.flickr.com, www.justdrive.no

#artykuł

0 wyświetlenia

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now