Szukaj
  • Magdalena Kałwak

NOKUT rezygnuje z uwierzytelnionych kopii dokumentów


Starasz się o pracę w Norwegii i potrzebujesz dokumentu potwierdzającego Twoje polskie wykształcenie? Zgłoś się do norweskiej agencji działającej w ramach Ministerstwa Edukacji: NOKUT (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen), gdzie nostryfikują Twój dyplom. Według "Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego" (wersja online) nostryfikacja to uznanie zagranicznego dyplomu, tytułu stopnia naukowego, zawodowego za równoważny z krajowym.

Od lutego 2015 roku NOKUT uprościł procedurę przy składaniu dokumentów. Już nie musimy dostarczać uwierzytelnionych kopii, wystarczy, że będą one dobrej jakości i wykonane z oryginałów. Informacje na ten temat znajdziecie na dole strony: http://www.nokut.no/no/Utdanning-fra-utlandet/NOKUTs-generelle-godkjenning/Dokumentasjonskrav/ (Husk! - czyli: Zapamiętaj!). To bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli jednak potrzebujecie specjalnej pieczątki: Rett kopi (orginalna kopia) otrzymacie ją kopiując swoje oryginalne dokumenty w norweskich bibliotekach lub w NAV'ie. I kosztuje to tylko kilka koron (3 NOK za stronę). Pamiętajcie, aby poprosić także osobę kserującą o datę, miejsce i podpis kserowanych dokumentów.

W Polsce instutycją uprawnioną do wpisu: "za zgodność z oryginałem", jest tylko biuro notarialne. I jeśli uwierzytelniamy kilka dyplomów, to poniesiemy niemałe koszty.

Procedura przeniesienia wykształcenia uzyskanego w Polsce na grunt norweskiej edukacji może potrwać do 4 miesięcy, więc warto tę procedurę rozpocząć wcześniej.

Wniosek wraz z tłumaczeniem (czy to na język angielski, czy na norweski) oraz nasze dyplomy możemy wysłać pocztą do NOKUT na adres: Postboks 578, 1327 Lysaker lub udać się osobiście do Oslo na Drammensveien 288.

Szczegółowe informacje na temat kontaktu z NOKUT znajdziecie na stronie: http://www.nokut.no/no/Om-NOKUT/Organisering/Kontakt-oss/ (po norwesku) lub http://www.nokut.no/en/About-NOKUT/Organisation1/Contact-us/ (w języku angielskim).

Nostryfikację dyplomu możecie uzyskać w tych obu językach. Decyzja należy do Was.

Pamiętajcie, że w wielu aplikacjach na wolne stanowiska pracy, musimy podać swoje wykształcenie, ale odnośnie do równoznacznej edukacji w Norwegii. Dlatego warto starać się o ten certyfikat, który na dodatek w Norwegii jest wydawany bezpłatnie.

Panowie nie powinni mieć żadnych problemów przy składaniu dokumentów, natomiast panie, które w trakcie trwania studiów zmieniły swój stan cywilny wraz ze zmianą nazwiska, będą musiały dostarczyć również skrócony odpis aktu małżeństwa (kopia z oryginału oraz tłumaczenie). Przy każdej zmianie nazwiska (innej niż widniejące na dyplomach) należy dostarczyć do NOKUT zaświadczenia dokumentujące ten fakt. Jeżeli wiemy o tym przy wypełnianiu wniosku, możemy sobie zaoszczędzić sporo czasu.

Powodzenia! Lykke til!

Artykuł napisano na podstawie źródeł:

  1. http://www.nokut.no/no/

  2. http://www.mojanorwegia.pl/nauka_w_norwegii/nostryfikacja_dyplomu_w_norwegii.html

  3. http://www.slownik-online.pl/kopalinski/3464B581E48F14CEC12565A00062BD12

Magdalena Kałwak


0 wyświetlenia

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now