Szukaj
  • Kinga Plisko

Najbardziej ekscytująca na świecie przejażdżka pociągiem. Oslo – Bergen


Przejażdżka pociągiem z Oslo do Bergen (496km), liniami kolejowymi „Bergen Railway”, należy do najbardziej malowniczych i ekscytujących na świecie.

Tom Hall („Lonely Planet Traveller”) pisze o swojej norweskiej podróży: „Podróż kolejką Bergen na długo pozostanie w mojej pamięci. Jeśli ktoś tego nie zrobił, to na pewno nie będzie mógł powiedzieć, że przejażdżka tym pociągiem nie jest najpiękniejsza na świecie.”

Ten sam magazyn, w marcu 2014 roku, wpisał przejażdżkę trasą Oslo - Bergen na listę „najbardziej niesamowitych podróży pociągiem na świecie 2014 roku”.

Żadna bowiem droga kolejowa, która łączy dwa miasta nie jest tak stroma, nie wspina się tak wysoko, a trasa nie wiedzie przez tak zróżnicowane krajobrazowo, malownicze tereny. Linia „Bergensbanen” wiedzie przez zapierający dech w piersiach obszar dzikiej norweskiej przyrody.

Cała podróż z Oslo do Bergen trwa około 7 godzin. Prace przy budowie linii rozpoczęły się w 1875 roku i trwały 34 lata. Przy budowie pracowało 15 tys. robotników, a 182 tunele wydrążono ręcznie.

Wybudowanie tego połączenia, między dwoma największymi miastami Norwegii, stanowiło jedno z największych wyzwań budowlanych przełomu XIX i XX wieku.

Po przybyciu do Myrdal można wysiąść i udać się do osady Flåm, położonej na końcu Aurlandfjordu, który jest odnogą Sognrfjordu – najdłuższego fiordu Norwegii. Linia Flåm należy do najbardziej stromych na świecie (kolejka posiada 5 niezależnych od siebie systemów hamowania).

Każdego roku trasą tą podróżuje około 500 tys. pasażerów. Droga biegnie przez niewiarygodnie strome zbocza gór i wśród ogromnych wodospadów (na tym odcinku, przejażdżka trwa około godziny, a pociąg przejeżdża przez 20 tuneli).

Przejażdżka z Oslo do Bergen to ekscytująca podróż przez doliny, nad rzekami, jeziorami, przez niezliczoną ilość tuneli, obok imponujących spienionych wodospadów, przez dzikie górskie tereny - często wysoko ponad konarami drzew.

Ponoć najbardziej malowniczy odcinek to ten, który rozciąga się nad Hardangervidda, najwyżej położonym płaskowyżem w Europie; najwyższym punktem na trasie jest stacja Finse, znajdująca się na wysokości aż 1222,2 metrów.

Rozkłady i ceny biletów znajdują się na stronie Norweskich Kolei Państwowych (NSB) www.nsb.no

Kinga Plisko

https://www.youtube.com/watch?v=GlQ4M2H57Zc

#artykuł

0 wyświetlenia

"The secret of change is to focus all of your energy,

not on fighting the old, but building the new." Socrates

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2017 Norway24.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now